''Human Writes / Insan Yazıyor''

28 Mart 2012   // 0 Yorum

”Human Writes / İnsan Yazıyor”
16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali

2008

William Forsyhte’ın, Columbia Üniversitesi Hukuk Fakültesi profesörlerinden Kendall Thomas ile birlikte hazırladığı ve “İnsan Hakları”na (Human Rights) bir gönderme yaparak “İnsan Yazıyor” (Human Writes) adını verdiği bu çalışması, 23 ve 24 Mayıs tarihlerinde Antrepo No.3’te sahnelendi.

Projesi ile İnsan Hakları Bildirgesi’nin dünyanın her yanında sürekli ihlal edildiği gerçeğini vurgulayan ve kağıt üzerine sıralanmış maddelerin yazılı sözcükler olmaktan öteye geçemediğinin altını çizen Forsyhte’ın etkileyici gösterisine 45 dansçı katıldı.

Gösteride, “The Forsythe Company”nin 45 dansçısı, büyük beyaz kağıt tabakalarıyla kaplanmış masaların etrafında toplanıyor. Her bir dansçı, kömür kalemlerle masaların üzerlerine İnsan Hakları Bildirisi’nden harfler, kelimeler ve cümlelAer yazmaya çalışırken sürekli engellerle karşılaşıyor. Görevleri kendi hareketlerini mümkün olduğunca engellemek olan dansçılar, her bir çizgiyi neredeyse dayanılamayacak bir güçlük sonucunda çizebiliyor. Kimi dansçılar birbirlerini engellemeye çalışırken, kimileri ters çevirdiği bir masanın altına girerek ve kendini iplerle bağlayarak insan hakları ihlalleri ve insan haklarının hayata geçirme konusunda yaşanan sıkıntıları güçlü bir beden diliyle aktarıyor.

İzleyiciler insan haklarını dansçılarla beraber yazdı

“İnsan Yazıyor”un diğer bir özelliği ise dansçıların yanı sıra insan hakları üzerine düşünmek ve hareket etmek isteyen izleyicilerin de koreografiye aktif olarak katılabilmesi. İzleyiciler, dansçıların yazmalarına yardım ederek, onları engellerinden kurtararak gösteriye dahil oldular. Yaklaşık üç saat süren performansta izleyiciler mekâna diledikleri gibi girip-çıktılar.

Alıntı RADİKAL
09 .05.2008

fotoğrafları büyük görmek için tıklayabilirsiniz

© Ilgın Erarslan YanmazBenzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.