Salar de Uyuni'de Tuz Gölü'nde – Bolivya

05 Mart 2013   // 0 Yorum

Çevremizi saran yoğun bir beyazlığın içerisindeki belli belirsiz tuz çatlaklarını, sonsuz gökyüzünün tuz kristallerinin pırıltıları ile birleştigi noktayı seçebilmemiz için gözümüzün uçsuz bucaksız uzaklığa alışması gerekti…

12.000 km² alanıyla dünyanın en büyük tuz göllerinden biri olan ve Bolivya’nın güneybatısında yer alan Salar de Uyuni’nin kör edecek ışıltısına ve ayna etkisine alıştığınız zaman ayaklarınıza batan ve yakan sert tuz birikintilerinin de acısının farkına varıyorsunuz. Bir optik iluzyon şöleni:) Üzerinde yürüdüğünüz bu tuz gölünün rezervinin 10 milyar ton olduğu sanılıyor. Yağmur mevsiminde tuzun üzerinde biriken ince tabaka hareketsiz su, ayna etkisi yaratarak gökyüzünün yeryüzüne karışmasına sebep oluyor. Ve gölün üzerindeki her cismin aksını görme şansını veriyor.

Buzz Aldrin ve Neil Armstrong uzaya çıktıklarında çeyrek milyon km uzaklıkta siyahlık içinde parlayan bu beyaz yamayı ilk gördüklerinde buzul zannederler ancak daha sonra büyük bir iç denizin kalıntısı olduğunu farkederler. Armstrong’un yeryüzüne indikten sonra burayı çok merak edip Bolivya’yı ziyaret ettiği söylenir.

Bu mükemmel düzlük bugün NASA tarafından  buzulların çekilmesini ölçmek ve uyduların yörüngelerini ve yüksekliklerini kalibre etmek için kullanılmaktadır.

fotoğraflar © Ilgın Erarslan Yanmaz

 


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.