Venedik Karnavalı

03 Temmuz 2011   // 0 Yorum

40 Renk Fotoğraf Projesi’nin (www.40renk.com) 3 – 6 mart 2011 tarihleri arasında dördüncü rengi için gittiğimiz Venedik Karnavalı…

Resmi kayıtlara göre 1296’dan beri kutlanan karnavalın temeli pagan kültüründe baharı karşılmaya dayanır. Karnavalın simgesi haline gelen maske o yıllarda var olan sosyal sınıf ayrımcılığının aşırılığına tepki göstermek için kullanılırmış. Statülerden ve toplumsal sınıf ayrıcalığından sıyrılan, kimlikleri gizlenmiş insanlar birbiriyle kaynaşıp, karnavalın keyfini sürermiş.

Karnavalın her sene teması değişir, kostüm ve maskeler de buna göre şekillenir. Ancak sokaklardaki muhteşem renklere ve çeşitliliğe bürünmüş çoşku hep aynıdır. Sadece Napolyon Venedik’i alıp Avusturyalılara bırakınca bu çoşku bir süre için şehri terketmiş. Bir de Mussolini diktatörlüğünde karnaval tamamen yasaklanmış. 1979 yılından beri ise her yıl kutlanmaktadır.

Karnavaldaki maskelerin çoğu İtalyanların ortaoyunu Commedia Dell’arte’deki karakterlerden alınmıştır. Venedik Karnavalı’nın en gözde maskeleri Batua ve Punchinella’dır. Batua siyah şapka ile takılır ve erkeksi bir görünümü vardır. Punchinella ise upuzun ve karga burun görünümündedir. Karnavaldaki maskelerin ortak özelliği, gizemli, korkutucu ve çılgınca olmalıdır. En değerli olanları ise kedi görünümündeki tutkal ile kağıdın sıkıştırılmasından oluşan maskelerdir.

Karnaval boyunca özellikle St. Marco Meydanı’nda rengarenk şaşalı kostümlerin içerisinde zarif ve ağır hareketler ile yanınıza yaklaşan ya da durup poz veren; muhteşem tahta, kağıt, kumaş, metal, deri maskelerin ardından gururlu bakışlarla sizi izleyen; tarihi bir dekorda tiyatro sahnesine çıkmış, cinsiyeti gizlenmiş oyuncular nefesinizi keser. Sokak aralarında ise bir anda karşınıza aynı temada kuşanmış, elindeki bastonunu, kabarık eteklerini sallayarak yürüyen aileler çıkar. Kimisi hazır kostümler yerine kendi yaratıcılıkarını kullanır, kimisi ise sadece yüzüne boyama yaptırır. Ortaçağ Venedik’indeki yaşamın günümüze bir uyarlamasıdır Venedik Karnavalı…

 fotoğraflar © Ilgın Erarslan Yanmaz


Tags:

Commedia Dell’arte

maske

st marco

venedik

venedik karnavalı

venedik maske festivali


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.