Kenya ve Tanzanya’da ”Vitrinler – Panolar – Tezgahlar”

18 Ağustos 2012   // 0 Yorum

Yeni bir ülkeye gittiğinizde o ülkeye ilişkin çabuk bir izlenim elde etmek istiyorsanız, yollardaki billboardlara, panolara, mağaza vitrinlerine ve dükkan ya da seyyar tezgahlara bakın. Size anlayabileceğiniz kadar fazla şey söyleyeceklerdir, anlayamadığınız kısmı ise o ülke ile ilgili bilginizin, genel kültürünüzün az ya da yetersiz olduğudur. Tek bir vitrin ya da pazarda kurulmuş bir tezgah o ülkenin ekonomisi, sosyal yapısı, kültürel ögeleri, siyasi yapısı hakkında çok şey anlatabiliyor ve pek tabi ki küreselleşmenin, tekelleşmenin, tüketimin boyutlarını da…

Küba’da tam da bahsi geçen obje ve kavramları bilinçli olarak fotoğrafladığımı farkettim, çünkü şimdiye kadar gördüklerimden ilgimi zaptedecek kadar çok farklıydılar. Dışardan bir gözlemci olarak herşeye anlam vermeye çalışmak yeterince güç. Yorumlayacak kadar az çok bilgi sahibiydim, fazlasını ifade ediyor olmalı dediğim zamanlarda da kitaplara, sanal ortamdaki bilgilere ve tur rehberimize  başvurdum.

Fotoğraf arşivime baktığım zaman şimdiye kadar gittiğim her yeni yerde bazen algımın ortasında olduğu için, bazen sadece ilginç geldiği, bazen  son derece içgüdüsel, bazen de amaçsızca  panoları, tezgahları ve vitrinleri belgelediğimi farkettim.

Bakacağınız fotoğraflar şimdiye kadar biriktirebildiklerim ve bundan sonra ise bilinçli bir şekilde belgeleyeceğim, şimdilik ‘’Vitrinler – Panolar – Tezgahlar’’ adını verdiğim fotoğraflar. Arşivde çoğaldıkça daha kuramsal bir adla ve belki de daha detaylandırılarak bir proje olarak karşımıza çıkarlar…

40 Renk Fotoğraf Projesi kapsamında 5. Renk olan ‘’Kenya – Tanzanya: Büyük Göç’’gezisinde çoğunlukla doğal yaban hayatı bölgelerindeydik ancak yolculuğumuz sırasında jeeplerle otabanlarda seyir halindeyken bölgenin günlük hayatına da teğet geçiyorduk. Turizmin en büyük gelir kaynaklarından biri olan her iki ülkede de hareketlilik çoğunlukla yollarda, dolayısıyla yerleşim ve ticaret de yol kenarlarında yoğunlaşmış. Kenya Doğu Afrika’nın en büyük ekonomisi. Tanzanya’nın ise daha çok tarıma dayalı bir ekonomisi var, o da elverişsiz iklim ve topografya koşulları ve kuraklık yüzünden yapılabilirse. Değerli yeraltı kaynakları olmasına karşın madencilik yeni gelişiyor. Her iki ülkede de ortalama yaşam süresi 50 civarı ve bebek-çocuk ölüm oranları yüksek. Kuraklık en büyük sorun, AIDS ve sıtma ölümle sonuçlanan hastalıkların başında.

Yolda hızlıca giderken camdan izledikleriniz TV’de reklam kuşağını izliyormuşsunuz izlenimini verir. Boş olan herhangi bir duvar, taş yapı, pano yoktur. Çoğunlukla boya ile yazılmıştır, rengarenktir, adeta yapıları süsler, örter. Çoğunlukla birbirine çok benzeyen yapılarda ne satıldığını anlamak için yazıları okumak zorundasınızdır. İngilizce yollarda hakimeyet kuran dildir.

Kısaca bilgiler:

Coca-Cola hem de Pepsi-Cola’nın Kenya’ya yatırım yapma kararı alması önemli bir gelişmedir. Pepsi-Cola 1970 yılında Kenya pazarından çıktıktan sonra 2010 yılında tekrar pazara girme faaliyetleri içerisine girmiş ve Nairobi yakınlarında bir şişeleme merkezi açmaya karar vermiştir. Pazar lideri Coca-Cola meyve suyu sektörüne de girerek yatırımlarını artırma kararı almış ve Sahraaltı Afrikadaki tüm ülkeleri Nairobi’deki yönetim merkezine bağlamıştır.

(T.C Kenya Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği Nisan 2011 raporu)

Coca-Cola Vakfı, Coca-Cola şişeleyici ortakları ve çalışanları tarafından  Kızılhaç ve Kızılay aracılığıyla gerçekleştirilen 1.5 milyon dolarlık para yardımı, yiyecek, su ve sağlık malzemeleri temini için kullanılacak.
Kenya Kızılhaç, Etyopya Kızılhaç ve Somali Kızılay yetkililerinin katıldığı toplantıda Afrika’da yaşanan açlık felaketiyle ilgili konuşan Coca-Cola Orta, Doğu ve Batı Afrika Başkanı Nathan Kalumbu, “Coca-Cola şirketi ve şişeleyici ortakları el ele vererek bu felaketin üstesinden gelinebileceğine yürekten inanıyor” dedi. http://ekonomi.milliyet.com.tr/coca-cola-dan-kenya-ve-somali-ye-destek/ekonomi/ekonomidetay/21.08.2011/1429411/default.htm

Kenya’da kişi başına yıllık Coca-Cola tüketimi 39 şişe kadardır yani  büyümek için iyi bir pazar vardır. Kaldığımız her yerde Coca – Cola sudan ucuzdu.

Airtel Hindistan’ın belli basil GSM operatörlerinden biridir.

 

 


Tags:

coca-cola

kenya

pano

tanzanya

tegah

vitrin


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.