U2 İstanbul'da

07 Eylül 2010   // 0 Yorum

Yıllarca yolunu gözlediğimiz U2 ”360 Tour” adlı turne kapsamında konser vermek üzere İstanbul’a geldi. İlk önce Avrupa’dan Asya’ya yürüdü, Erdoğan ile göüştü sonrasında da 6 Eylül’de de Atatürk Olimpiyat Stadyumunda muhteşem bir konser verdi. Yağan yağmura, sahneye geç çıkmasına  rağmen, sabırla bekledik sahne almasını. Bu endüstriyel sahnenin şanı haftalar öncesinden  ”Turne boyunca, 150 kamyon, eşyaları ve araç gereçleri taşıyor ve tam 400 kişi bu sahneyi birlikte monte ediyor. Sahne bittiği zaman 2200 metrekarelik bir alanı kaplayacak. Bu sahneyi konsere hazırlamak için 54 ton ağırlığında silindir video sistemi, 1 milyon ekran, 500.000 pikselden oluşan video ekranı ve 30 bin kablo kullanılıyor. Sahne 78 metre genişliğinde 50 metre yüksekliğinde ve toplam olarak 180 ton geliyor. Pençenin her ayağında 72 adet bağımsız “subwoofer”, yani bas sesleri veren özel hoparlör bulunuyor. Dev bir silindir video sistemiyle birbirine bağlanmış LED paneller ve 45 metreye ulaşan yüksekliğiyle sahne etrafında dönen metal köprü sistemi, müzikseverlere tam anlamıyla 360 derecelik bir görüş alanı sunacak” diye yazıldı.

 

U2 İstanbulda

Boğaz köprüsünde, kamyonda giden koyunlar gibi istiflenip, birbirimizin üstüne çıkarak fotoğraf çekmeyi başardık. Türkiye 2012 Olimpiyat oyunlarına aday olunca inşa edilen ama kazanamayınca terk edilen stadyum  yollarında perişan olduk, şehirden uzak olmasını anladık da otoparktan çıkan binlerce aracın daracık 2 şeritli yolda ilerleyemeyeceğini tahmin edemeyenleri anlayamadık. Toplu taşımacılık mağdurlarından ise hiç bahsetmeyelim.

U2’nun “Pop” adlı albümünün üstünde “Türkiye’de kaybedilen Fehmi Tosun’u hatırlayın” yazar.
İstanbul Avcılar’da yaşayan Lice doğumlu Fehmi Tosun, Ekim 1995’te beyaz bir ‘renault’ ile gelen kimliği belirsiz telsizli, silahlı kişilerce evinin önünden götürüldü.
Eşi Hanım Tosun izini bulamadı. Olay Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne uzanınca TC Hükümeti 40 Bin Euro tazminat ödemişti.

Bono, Fehmi Tosun’un anısına, Mothers of the Disappeared‘i (‘Kaybolanların Anaları’) söylerken (Şarkı, Bono’nun 1980’lerin başında ABD destekli hükümet güçleriyle sol cephe arasındaki iç savaşla boğuşan El Salvador’a yaptığı ziyarette görüştüğü kayıp anneleri üzerine yazılmıştı.) sahnede biranda Zülfü Livaneli beliriverdi. Her gitiiği konserde muhalif bir şarkıcıyı sahneye çıkaran Bono demek ki Livaneli’ni tercih etmişti,  doğrudur o bir zamanlar gerçekten muhalifti. ”Yiğidim Aslanım” ı söylemeden önce , 2 kelam da bir laf söyleyebilseydi muhalif tarafından iyi olurdu.

Egemen Bağış’ın adını ağzına alınca ıslıklara maruz kalan Bono, Boğaziçi köprüsünü ballandıra ballandıra anlatınca alkışlara boğuldu. Şarkılar söylenirken sahnedeki dev ekranda  Burma’da ev hapsinde tutulan Aung Sun Suu Kyi’nin ismi ve fotoğrafları, Desmond Tutu’nun tüm insanlığa bir olma çağrısı yayınlanıyordu.

U2 İstanbulda

 

 

 

U2 İstanbul'da 360 Tour

 

 

 

U2 İstanbul'da 360 Tour

 

 

 


Benzer Yazılar

 • Paul Simon
  11 Ekim 2022   // 0 Yorum

  Paul Simon Uluslararası İstanbul Caz Festivali - 2011 fotoğrafları büyük görmek için tıklayabili...

 • Carlos Santana
  11 Ekim 2022   // 0 Yorum

  Carlos Santana İstanbul - 2009 fotoğrafları büyük görmek için tıklayabilirsiniz © Ilgın Erarsl...

 • Pink Martini & Belkıs Özener
  11 Ekim 2022   // 0 Yorum

  “Sympathique”, “Hang on Little Tomato”, “Hey Eugene!” ve “Splendor in the Grass“ Türkiye'nin en çok ...

 • Chick Corea
  11 Ekim 2022   // 0 Yorum

  Hatırası ve müziği daim olsun.. R.I.P @chickcorea 17. @istanbulcazfestivali 2010 #chickcorea #ke...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.