Lamaların Vatanı

12 Mart 2021   // 0 Yorum

Lama

Peru ve Bolivya’nın simgelerinden birisi Lama. İnkalar tarafından taşımacılık ve ticarette binek hayvanı olarak da bilinen ve zaman zaman da kurban edilen Lamalar’ın günümüzde etinden, sütünden ve yününden faydalanılıyor. Aslında bizim koyunumuzdan çok farkı yok. Ancak yöre halkının evcilleştirmeyi başarabildiği lama ve alpaka koyundan farklı olarak Pedro ya da Juan gibi isimlerle aynen bir kedi ya da köpek gibi ailenin bir ferdi olabiliyor.

 

Evcilleşemeyen vikunya ve guanac da eti ve yünü için kullanılıyor. Vikunyanın yünü çok değerli aynı şekilde alpakaların da. Lama yünü ise koyununkinden daha kaliteli. Hepsi de devegiller familyasından.


Yalıtımı, yumuşaklığı ve hafifliği benzersiz ve aynı zamanda da anti alerjik olan alpaka yününe İstanbul’da ilk defa arkadaşımın dükkanında rastlamıştım @nananko_knits

Lama ve alpaka birbirlerine çok benzese de lamaların kulakları daha sivri ve büyük. Alpakaların yüzünde sanki sürekli bir gülümseme var ve yüz hatları daha yuvarlak,kulakları daha küçük.Lamalar kızınca tükürürlermiş ama neyse ki bize hiç denk gelmedi. Ve hatta birini öpme şansım bile oldu:)

 

fotoğraflar ©fotoğraflar ©ilginerarslanyanmaz


Tags:

alpaka

bolivya

lama

peru

vikunya


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.