Bolivya ”Toprak Ana” Yasası

03 Mart 2021   // 0 Yorum

Bolivya 2013
Eduardo Avaroa Andean Fauna Ulusal Koruma Alanı
Altiplano Yaylası

 

Colorado Gölü (Kırmızı Lagün) 4.278 m yükseklikteki 6.000 hektarlık sığ bir tuz gölüdür. And Dağlarının eteklerine serilmiş ve plankton açısından zengin olan bu göl pembe flamingoların ve dolayısıyla ornitalogların uğrak yeridir. Aynı zamanda zengin bir boraks rezervine sahip gölün (fotoğraflarda beyaz olan kısımlar) bazı yerlerinde hava sıcaklığına bağlı olarak ortaya çıkan kırmızı, yeşil ve kahverengimsi renk alışılagelmişin dışındadır.
Bu renkler sudaki alglerden ve zengin minerallerden kaynaklansa da yerli halk aslında tanrıların kanı olduğuna inanmaktadır.

Hava pek güneşli olmadığı için alglerin rengi istediğim belirginlikte olmasa da devasal ölçekteki bu yeryüzü parçasında bir nokta olabilmenin verdiği tatmin her şeyin ötesindeydi.

 

Aralık 2010’da dünyanın ilk Toprak Ana Hakları Yasası Bolivya’da kabul edildi. Yasanın 7 maddesi, Toprak Ana’nın bazı özel haklarını ortaya koymaktadır bunlardan bazıları:
+ Yaşama: Canlı sistemler ve onları sürdüren doğal süreçlerin bütünlüğünü ve yenilenme kapasiteleri ve koşullarını sürdürme hakkı.
genetik olarak değiştirilmeden veya yapısal olarak yapay bir şekilde değiştirilmeden korunması hakkıdır .
+ Suya: Su döngüsünün işlevselliğini, canlı sistemleri sürdürmek için gereken nicelik ve nitelikte varlığını ve Toprak Ana’nın ve tüm bileşenlerinin yaşamının yeniden üretimi için kirlilikten korunması hakkı.
+ Denge: Toprak Ana bileşenlerinin birbirleriyle ilişkilerini, karşılıklı bağımlılığını, tamamlayıcılığını ve işlevselliğini, döngülerinin devamının ve yaşamsal süreçlerinin yeniden üretimi için dengeli bir şekilde sürdürme veya eski haline getirme hakkı.
+Restorasyon için: İnsan faaliyetlerinden etkilenen canlı sistemlerin doğrudan veya dolaylı olarak zamanında ve etkili bir şekilde eski haline getirilmesi hakkı.
+Kirlilikten uzak yaşama: Toprak Ana bileşenlerinden herhangi birinin kirlilikten ve ayrıca insan faaliyetlerinden kaynaklanan toksik ve radyoaktif atıklardan korunma hakkı.

Toprak Ana Yasası ile ilgili Cambridge Üniversitesi’nde yayınlanan‘’Doğa ile Uyum İçinde Yaşamak? Bolivya’daki Toprak Ana Haklarının Eleştirel Bir Değerlendirmesi’’ başlıklı makaleyi buradan okuyabilirsiniz. https://www.cambridge.org/core/journals/transnational-environmental-law/article/living-in-harmony-with-nature-a-critical-appraisal-of-the-rights-of-mother-earth-in-bolivia/C819E1C4EE0848C3F244EFB0C200FE65

 

fotoğraflar ©ilginerarslanyanmaz

#bolivia #boliviaconstitution #boliviatravel #altiplanoboliviano #eduardoavaroa #bolivya


Tags:

altiplanoboliviano

bolivia

boliviaconstitution

boliviatravel

bolivyaanayasası

coloradolake

eduardoavaroa

flamingo

kırmızı lagün

red lagoon


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.