Aile Fotoğrafçılığı nedir?

13 Ocak 2021   // 0 Yorum

Görüntülerle varolan sosyal medya mecralarında olduğu gibi izleyicilerin baktığı ‘şimdideki’ herşey hızlı bir şekilde tüketiliyor. Meltem Ulu ”Değişen İstanbul’un Tanıkları Düğün ve Aile Fotoğrafları ” kitabında bu hızın ve yok oluşun yarattığı varoluşsal kaygının toplumların ve bireylerin ilgisinin geçmişe yönelmesine sebep olduğundan bahsediyor…‘’ Kıymetlenen geçmişi, anı dondurup saklayarak adeta bugüne getiren fotoğraf geçmişe duyulan özlem olarak tanımlayabileceğimiz ‘nostalji’ duygusunun da ortaya çıkmasına ve beslenmesine sebep olur…Modern toplumlarda çizgisel ilerleyen zaman geleceğin belirsizleşmesine sebep olmaktadır.Fotoğraflar geçmişi bilinir kılarak geleceğe dair ipuçları verir. ” Pandemide didik didik fotoğraf arayışımız, farklı mecralarda geçmişi paylaşmamız bunla açıklanabilir belki. Açılmadık kutu kalmadı. Bakılmadık hardisk, karıştırmadığımız albüm de. Çerçevelerin yeri ve içindeki fotoğraflar bile değişti. Buna fotoğrafın ardındakini ve hikayesini anlama arayışımızı da eklemek lazım. Bu arayış ve ona aracı olan fotoğraflar hem kişisel hafızamın bir parçasını hem de profesyonel olarak yapmaya devam ettiğim aile fotoğrafçılığının temelini oluşturuyor.

Aile fotoğrafçılığı benim için ailelerin hafızalarını oluşturmaya yarayan bir belge ama hep dile getirdiğim gibi o fotoğrafları okumayı öğrenmek ve bir başkasından da dinlemek şart. Lakin fotoğraftan yansıyan gerçeklikle hafızamızın örtüşmemesine çokça rastlıyoruz. Dolayısıyla ortaya çıkan fotoğraflar ailelerin ‘kendi’ olabildiği, yeniden yeniden baktıklarında değişimi/aynılığı ayırt etmeye yardımcı olan ipuçlarını barındırmalıdır diye düşünüyorum.Tercih edilen arka plan, mekan, kadraja katılan objeler, vücut dili, kıyafetler fotoğrafı okurken değerlendirdiğimiz ayrıntılar.Bu saptamalardan yola çıkarak Hande @handeceramicstudio ile son 3 yıldır içinde İstanbul olan ve çocukların enerjisini gözettiğimiz aile çekimleri yaptık. İki taraf da fotoğraf tekniklerinin el verdiği ölçüde olabildiğince kendi,tercihlerinde özgür ve doğal. Benzerliğimiz işin keyifli yanı ancak o günün herkesin hafızasındaki yeri,hikayesi farklı olacak;birbirinden esinlenerek hayat boyu fotoğraflar aracılığıyla yeniden çekilecek, anlatılacak🙏

Gündelik hayatta çekilen hatıra fotoğraflarının bazen profesyonel çekimlerdeki fotoğraflardan daha fazla hikaye barındırdığı, yeterli teknik özelliklere sahip olmasa da özel olduğu için kıymetinin yadsınmaması gerektiğine inanıyorum.

O zaman neden bazı özel anların belgelenmesini istiyoruz ya da belgelenmesi için özel anlar yaratıyoruz? Bir başka göze teslim olma ihtiyacımızın kaynağı nedir? Dönemin genel tercihleri bizi etkiliyor mu? Çekilen fotoğraflar ile ne yapmayı düşünüyoruz, nerede ve nasıl saklamak istiyoruz, ailedeki bireysel ve kolektif hafızayı hangi araçla aktarıyoruz? Kendimizi en rahat nerede ifade edebiliyoruz? Yaşadığımız kültüre uyumlu mu yoksa isyankar mı görünmek istiyoruz? Ailede daha önce çekilen fotoğraflar ile ilişkimiz nasıl? Hangi boşluğu doldurmaya çalışıyoruz? Geçmişi nasıl yapılandırmak istiyoruz? Biz/Ben kim?

Mahrem bir alanda sürekli bir şahitliğin gerçekleştiği aile çekimleri öncesinde hem fotoğraflanacak hem de fotoğraflayacak kişi ya da kişilerin bu ve benzeri soruların yanıtları üzerine düşünmesi gerektiğine inanıyorum. Aslında çekim öncesi yapılan her hazırlık, seçim ve tercihlerin sebepleri bu yanıtlarda gizli. Eğer fotoğraflanan ile fotoğrafçının benzer yanıtları varsa bu karşılıklı güvenle inşa edilen ve yıllar sürecek bir işbirliğinin müjdecisi oluyor.

 

fotoğraflar ©ilginerarslanyanmaz


Tags:

aile fotoğrafçısı

aile fotoğrafları

belgesel aile fotoğrafları

family photography


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.