Ahmet İsvan ”İstanbul’un Halkçı Belediye Başkanı” sergisi

07 Nisan 2021   // 0 Yorum

Benim için bu fotoğraflar ömrüm boyunca aynı lezzetin izini bulmaya çalıştığım şekerli ekşi limonata ve fındıklı kurabiye kokuyor.

Ahmet İsvan İstanbul’un Halkçı Belediye Başkanı sergi kataloğu ile birlikte verilen kartpostal

24.02.1977 İstanbul Büyükşehir Belediyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kreşinde yan yana kaç çocuk dizilir uyurduk hatırlamıyorum ama akşam üzeri öğünündeki limonata ve kurabiyenin kokusunu ve tadını çok net hatırlıyorum. Bir tadın ve kokunun tarifini yapmak o kadar zor ki! Yapsan da anlattığın kişinin seninle aynı lezzette buluşması çok mümkün olmuyor.

Hanımeli bisküvileri ilk çıktığı ve benim de fındıklısını ilk kez yediğim zaman kendimi kreşteki uzun masada oturuyor bulmuştum. Yıllarca paket paket yedim. Valikonağı Çağdaş Büfe’nin limonatasını da  içtiğimde yaşadığım şey yine çok benzerdi. Üç boy küçülmüştüm, o uzun masada bu defa doyana dek bardak bardak içiyordum.

31 Mart 2021’de İBB binasına girdiğimde annem dedi ki ‘’yukarı çıkabilseydin aynı saksının önünde yine senin fotoğrafını çekecektim’’. Ahmet İsvan ‘’İstanbul’un Halkçı Belediye Başkanı 1973 – 1977’’ sergisinin açılışı için gelmiştik. Ve o fotoğrafın arkasına annemin el yazısı ile – 24.02.1977 Ilgın belediye – notu eklenmişti. Yani annemin Ahmet İsvan’ın genel sekreterliğini yaptığı dönem! Yaşlılık zamanlarınızda yaşamınızın en gurur duyduğunuz anlarını belgeleyen bir sergide olsanız; kendinize, yaşadığınız kente ve çalışma arkadaşlarına baksanız neler hissedersiniz? İşte annem de öylesine heyecanlı ve duygusaldı. Maskelerin ardında tanıdık yüzleri aradı, kimisini buldu birlikte fotoğraf çektirdi. Beni o dönem kurulan İstanbul Halk Ekmek’in müdürü Nusret Avcı ile tanıştırdı ama elini sıkamadım.

sergi kataloğu

Bir yandan annemin çift maske takıp takmadığını kontrol edip diğer yandan açılış konuşmalarını dinledim. Çok sarılmak istedim onun yerine ellerine dezenfektan sıktım. Sergide her satırı okumak istedik ancak hızlıca gezmek zorunda kaldık. Annemin daha önce belediyede çekilen fotoğrafı yoktu, sergi çıkışı ben çektim, hatıra olsun istedim. Eve döndüğümde annem sergi kataloğunun 157. sayfasında Ahmet İsvan’ın ona yazdığı teşekkür mektubunu okumamı istedi. Sesinde hazine bulmuş gibi bir sevinç tınısı vardı. Mektup 2009 yılında yazılmıştı ‘’Gözlerinizden öperim, sevgili Tezer Hanım’’ diye bitiyordu.  Mektup kurabiye, limonata ve annem kokuyordu.

Ahmet İsvan’ın anneme yazdığı mektup

 

Ahmet İsvan’ın kişiliğinin, belediyecilik anlayışının ve hayata geçirdiği çok önemli projelerin anlatıldığı serginin ve  kataloğunun günümüz siyasetini ve belediyeciliğini anlamak, o dönemi gelecek kuşaklara anlatmak ve umudu mümkün kılmak için çok önemli bir belge olduğunu düşünüyorum.


Tags:

1977

ahmet isvan

Ahmet İsvan ''İstanbul'un Halkçı Belediye Başkanı'' sergisi

belediye kreşi

çağdaş büfe

halk ekmek

hanımeli bisküvisi

İBB sergi

nusret avcı

tezer toksarı


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.