Teneke Trampet

25 Şubat 2014   // 0 Yorum

Oğuz ve Cem Alman Lisesi’nden sınıf arkadaşlarım. O yıllardan beri müzikle ilgileniyorlar, sokaklarda çalıyorlar. Müzikle dünyayı anlatmaya ve anlamaya çalışmaktan hiç vazgeçmediler. Dinlemediyseniz 5 dakikanızı ayırın,  bugün belki de ihtiyacınız olan bu tını ve sözlerdir…

https://www.facebook.com/teneketrampet takip edebilirsiniz.

fotoğraflar © Ilgın Erarslan Yanmaz

 

 

 

 

 

Erzincan 1939 , müzikli bir sözlü tarih denemesini hikayesini okuduktan sonra mutlaka  dinlemenizi öneririm.

 

 

Kendi kendilerine derler ki:

TENEKE TRAMPET

İstanbul Alman Lisesi’nde okurken tanışmış olan Cem ve Oğuz 1997 yılında şarkılar yazmaya başlarlar. Bir süre sonra başka insanlarla müziklerini paylaşmak için şarkılarını sokaklarda söylemeye karar verirler. Daha sonra aralarına yine şarkı yazarı olan Barış da katılır. Alman yazar Günther Grass’ın, içinde bulunduğu baskıcı dünyaya büyümeyi reddeden, trampetini çalan ve sinirlendiğinde attığı çığlıklarla etrafta ne varsa kırıp döken karakteri Oskar Mazerath’ı anlattığı “Teneke Trampet” adlı romanından esinlenerek gruba bu adı verirler.

Gitar, perküsyonlar ve flütlerle akustik bir müzik yapan üçlü, artık şarkılarını sokaklar ve kitap kafelerde çalmaktadır. İstanbul’da ve 1997 ile 1998 senelerinde Ege kıyısı boyunca yaptıkları sokak müziği gezilerinde müziklerini sokaktaki adama sunarlar. Çanakkale, Altınoluk, Ayvalık, Bozcaada, Kuşadası, Çeşme ve Bodrum’daki çok sayıda konserlerle kendilerini dinleyenlerine sevdirirler. Sokak şarkıcıları olarak tanınmışlıkları artmaktadır.

Bir sene sonra tanınmış bir plak şirketinin albüm teklifini geri çevirirler, zira artık grubun tüm üyeleri yurt dışında okumaktadır. Teneke Trampet geçici bir süre için dağılır. Cem ve Oğuz Almanya’da üç Alman müzisyenle birlikte “Rock Güzel” isimli Anadolu-Vestfalya etnik rock grubunu kurarak Almanya’nın çeşitli şehirlerinde konserler verirler. Bu grupta ağırlıklı olarak “Moğollar” tarzındaki doğu esintili müzikleri Vestfalya melodileriyle harmanlarlar. Bu süreçte Barış Türkiye’ye dönmüş ve “E-5” grubuyla “Bozuk Para” grubunu oluşturmuştur. 2004’te Cem’in, 2006’da Oğuz’un Türkiye’ye dönmesinden sonra gruba davulda Egemen katılır. Birçok müzisyenin kısa ve uzun süreli destekleriyle müziği zenginleşen Teneke Trampet 2013’te bas gitarda Koray ve e-gitarda Ergin’in katılımıyla son formasyonuna ulaşır.

Grup önümüzdeki dönemde İstanbul içi ve dışında verdiği konserleri sıklaştırmayı ve çeşitli festivallere katılarak 2012’de Kalan Müzik’in yayınladığı ilk albümleri “İzin Verme”nin tanıtımını yapmayı amaçlamaktadır.

Teneke Trampet’in müzik yelpazesi cazdan blues’a, folktan rock’a uzanmaktadır. Müziklerinde zaman zaman doğu müziğinden de ögeler kullanmaktadırlar.

Teneke Trampet’in çaldığı yerler arasında Kadıköy Gitar Cafe, İTÜ Spor Festivali, Tünel Street Art Festival, İzmir Rock-A Festivali (2007, 2008 ve 2009), BarışaRock (2004, 2007 ve 2008), Foça Rock Tatili 2009, Vosfest, Baraka (Ankara), Taksim Joker Live, Beyoğlu Gitar, Maltepe Halk Kültür Merkezi Bahar Senliği, İTÜ Rock Festivalleri, Taksim Gemi, Beşiktaş Chadir, AFS Kültürlerarası Diyalog Günü, Dünya Bireysel Silahsızlanma Günü, Kadıköy Barış Panayırı, Sokakta Şenlik Var (2008, 2009), Kadıköy Belediyesi Doya Doya Sanat Etkinlikleri (2008, 2009), Cağaloğlu Anadolu Lisesi Gençlik Festivali 2009, Kazım Koyuncu Anma Günü Konseri 2009, Radyo Boğaziçi tarafından düzenlenen grubun birinci oldugu “Battle of the Bands 2007” yarışması, Beyoğlu Peyote ve Taksim Ghetto sayılabilir.

Güneşli bir akşamüstü Kadıköy Bahariye’de de karşınıza çıkabilirler.

Daha geniş bilgi için:
http://www.myspace.com/trampetteneke
www.twitter.com/trampetteneke
www.teneketrampet.net

 

 


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.