Santa Clara / Che'nin anıtı

31 Ocak 2013   // 0 Yorum

 

1967 yılında Bolivya’da yaralı olarak yakalanıp infaz edilen Che Guevera ve altı yoldaşının kemikleri Haziran 1997’de Bolivyalı, Arjantinli ve Kübalı bilim insanlarının araştırması sonunda Bolivya’da bulundu.

”Kemikler Havana’ya getirilerek, Küba’nın orta bölgesindeki Santa Clara kentinde, onurlarına inşa edilen anıt tamamlanana kadar Küba Silahlı Kuvvetleri’nin karargahındaki Granma Salonu’nda geçici olarak muhafaza edildi. Cenaze töreni, resmi yas günleri ilan edilen 11-17 Ekim tarihlerinde gerçekleşti. Kemikler , Villa Clara’ya nakledilmeden önce, başkentlilerin kahramanlara saygılarını sunabilmeleri için Havana’da Jose Marti abidesine yerleştirildiler. Naaşları önündeki ilk saygı nöbetini Fidel ve Raul castro ile diğer Küba hükümeti önderleri tuttular. ”

(…)

”Naaşlar nihai dinlenme yerlerine, Santa Clara’da, Ernesto Che Guevera Devrim Meydanı’nda kendileri için inşaa edilen anıta 17 Ekim’de gömüldüler. Burada yaptığı konuşmada Başkumandan Fidel Castro, Che Guevera’nın ahlaki, insani ve devrimci kişiliğinin altını çizdi ve naaşların Küba’da olmasının simgesel değerine işaret etti.

Fidel, ‘buraya, tarihe yeni görkemli sayfalar yazabilmemiz için yanıbaşımızda bizimle birlikte savaşmaya gelen Che’yi ve yoldaşlarını bir güç, yenilmez savaşçıların birliği, yalnızca Kübalıları değil bütün Latin Amerikalıları kucaklayan bir birlik olarak görüyorum.(…) her çağda ve koşulda aynı taktikler ve yöntemler uygulanamaz. Fakat hiçbirşey tarihin akışını durduramaz; onun nesnel yasaları daimi bir geçerliliğe sahiptir. Che, bu yasalara odaklanmıştı ve insanoğluna mutlak bir inancı vardı.’

Prof. Jose Canton Navarro’nun ”Küba Tarihi – Bir halkın Biyografisi”adlı kitabından alıntı yapılmıştır.

 

fotoğraflar © Ilgın Erarslan Yanmaz

santa clara cuba

Che’nin Fidel’e yazdığı veda mektubunun çivi yazısı ile yazılmış anıtı da görmek mümkündür. Mektubun orjinal ve ingilizce metnini http://chehasta.narod.ru/firlet.htm adresinde bulabilirsiniz.

santa clara - cuba

santa clara, cuba

santa clara - cuba


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.