Küba Beşlisi / Cuban Five / Volveran

12 Aralık 2012   // 0 Yorum

ABD, Küba Devrimi’nden bu yana adaya saldırıda bulunmak üzere çok sayıda terör örgütü kurmuş, başta Fidel olmak üzere pek çok devrim liderine çok sayıda suikast girişiminde bulunmuştur. Miami’de üslenmiş bu terör örgütlerince Küba’ya düzenlenen saldırılarda 2000’den fazla Kübalı yaşamını yitirmiş, binlercesi yaralanarak sakat kalmıştır.

Gerardo Hernández, Antonio Guerrero, Ramón Labañino, René González ve Fernando González isimli 5 Kübalı uzun süre yaşadıkları Miami’de 12 Eylül 1998’de tutuklandı. Asıl görevleri ABD’den Küba’ya yönelik teröristleri, örgütleri ve onların faaliyetlerini gözlemek olan beş Kübalı, ABD mahkemelerinde “casusluk”, “komplo kurmak”, “insan öldürmeye yardımcı olmak” gibi suçlamalarla yargılandı.

Yargılama sürecinde birçok usulsüzlük yapıldığı ve eksik ya da hatalı kanıtlar olduğu ABD’li makamlarca daha sonra kabul edilmiştir. Mahkemede tanık olarak dinlenen pek çok ABD’li askeri istihbarat yetkilisi ve hukukçu, Beşli’nin iddia edilen fiilleri gerçekleştirmediğini kendi ifadeleriyle teyid etmişlerdir. Buna rağmen Beşli, taraflı ve hukuksuz bir yargılama sürecinin sonunda çoğunluğu hücrede geçen insanlık dışı hapis cezalarına çarptırılmıştır. On üç yılın sonunda onuruyla hapisten çıkan René González’in yurduna dönmesi engellenmiş, üç yıl boyunca Miami’de “gözetim altında tutulmasına” karar verilmiştir.

Küba 5’lisinin serbest bırakılması için düzenlenen uluslararası kampanyaya başta Avrupa olmak üzere çok sayıda politikacının yanı sıra aralarında Nobel ödüllülerin de bulunduğu çok sayıda sanatçı, yazar ve düşünür de destek veriyor. Kampanyanın sloganına”Volveran” yani ”Geri Dönecekler” Küba sokaklarında sıkça rastlanan duvar pano ve resimlerinde rastlamak mümkündür.

”Free The Cuban Five” komitesinin resmi web sitesi http://www.freethefive.org/index.htm


Tags:

cuban five

küba beşlisi

volveran


Benzer Yazılar

 • Saadet Teyze
  08 Mart 2019   // 0 Yorum

  Saadet Teyze'yi 19 Nisan 2012 'de kaybettik. Annemin IKD yıllarından beri kırmızı çatkılı dostu, Tür...

 • Şemsiyeler ve tamiri
  20 Şubat 2019   // 4 Yorum

  fotoğraflar  ve video © Ilgın Erarslan Yanmaz Geçiş mevsimleri  ilkbahar ve sonbaharda  doğanın ber...

 • Nick Cave & The Bad Seeds
  25 Aralık 2018   // 0 Yorum

  Nick Cave & The Bad Seeds İstanbul Caz Festivali’nin yirmi beşinci yılına özel konserle 10 Temmu...

 • Düğün Dernek Borsası
  12 Ağustos 2018   // 0 Yorum

  Düğünlerdeki eğlencenin en doruk noktasında aile eşrafının en babasının bir anda para sayma makinası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.