KODO Heartbeats

15 Kasım 2019   // 0 Yorum

Kodo

KODO / Ekkyo: Trans-border
İstanbul Kültür Sanat Vakfı 2009
Taiko sınırsız ritmik olanaklara sahip geleneksel bir Japon davuludur. Kodo’nun misyonu, bu olanakları keşfetmek ve süreç içinde yaşayan bir sanat formu için yeni akımlaroluşturmaktır. @kodoheartbeat www.kodo.or.jp
Esin kaynağını Japonya’nın en eski tarih kitaplarında yer alan hikayelerden alan İstanbul’daki gösterisinde sahnedeki ritm seyirciyi sanki kalplerinden gelen ses olduğuna inandıracak şekilde güçlüydü.Tempoya belli bir süre sonra seyirci de senkron olmuş bedeni ile eşlik etmişti, zaten ‘’kalp atışı’’ tüm ritimlerin kaynağıdır ve bedeni Taiko’nun ritmine bırakmak gerekli ve yeterlidir. Japonca, “Kodo” kelimesi çift anlamlıdır. Tüm ritimlerin birincil kaynağı olan ”kalp atışı” birinci anlamıdır. Gerçekten de, büyük Taiko’nun anne karnında hissedilen annenin kalp atışını andırdığı düşünülmüştür ve zaten bebekler çoğu zaman bu gürültülü titreşimler ile uyumak için teskin edilir. Bununla birlikte, farklı bir bağlamda okunduğunda Kodo, grubun bir çocuğun basit kalbi ile davul çalma arzusunu yansıtan “davulun çocukları” anlamına da gelebiliyor.
1984 yılında altı aylık bir dünya turu düzenlediğinden beri, Kodo, “One Earth Tour” başlığı altında sürekli olarak turneye çıkıyor. Bu tema, Kodo’nun dil ve kültürel sınırları aşma arzusunu ve insan olarak hepimizin paylaştığı ortak bağı hatırlatıyor. Youtube üzerinden ya da web sitelerinden izlemenizi ve dinlemenizi öneririm.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.