Hinduizm'de Swastika Sembolü

18 Kasım 2011   // 0 Yorum

Hinduizm'de Swastika Sembolü

 

 

 

Swastika sembolü Hinduizm, Budizm ve Jainizm’e göre kutsaldır. Swastika terimi Sanskritçe ‘’Svastika’’ kelimesinden türetilmiştir ve ‘’iyi olmak’’ anlamına gelir. Bütün kolları eşit uzunlukta olan ve aynı yönde (genellikle saat yönü) dik açılarla kıvrılan haçla tasvir edilir. Hindular muhasebe defterlerinin ilk sayfalarında, kapı eşiklerinde, kapılarında ve tanrılarına sundukları nesnelerin üzerinde, düğünlerde, giyimde bu sembolu yaygın şekilde kullanırlar.

Swastika’nın dört kolu; dört kozmik gücü (ateş,su, hava, toprak) simgelemektedir. Vişnu’nun 108 sembolünden biridir ve kolları saat yönünde dönük olan şekliyle, başarı ve uğurun ve kusursuzluğun yanı sıra hayatın kaynağı olan güneş ışığını simgeler. Kolları ters yöne dönük şekli ise geceyi ve uğursuzluğu ifade eder. Buda’nın ayaklarını ya da ayak izlerini simgeleyen gamalı haç yazıtların başına ve sonuna konur.

Swastika’nın kökeni pek çok antik uygarlığa, örneğin Mayalar, Navarrolar ve Sümerler’e M.Ö. 4000’li yıllara dayanır. Okkültizm’de Swastika’nın ters yöne çevrilmesi yıkım anlamına geliyordu. Dönüşü ters yöne düzenlenmiş olan Gamalı Haç Nazi Partisi’nin sembolüydü ama gerçekte gizli Thule Örgütü’nün sembolüydü ve bu örgüt Swastika’nın ortasına bir de hançer yerleştirmişti.

 

Hinduizm'de Swastika Sembolü

Kapı süsü olarak kullanılan Swastika Sembolü

 

Hinduizm'de Swastika Sembolü

 


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.